Türkiye Cumhuriyeti

Buenos Aires Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Paraguay İkili İlişkiler, 19.02.2016

Paraguay İkili İlişkiler Bilgi Notu

Paraguay ile ikili ilişkilerimiz özellikle son dönemde gelişme eğilimi göstermektedir. 
     
Uluslararası platformlarda işbirliği yapılmasının yanısıra  ikili ilişkilere temel teşkil edecek yasal zeminin oluşturulması yönünde imzalanması öngörülen anlaşma taslaklarına ilişkin süreç devam etmektedir.  Bu çerçevede, Hava Ulaştırma Anlaşması, Suçluların İadesi Anlaşması, Cezai Konularda Adli Yardımlaşma Anlaşması, Hükümlülerin Nakli Anlaşması ve Kültür, Bilim, Teknik, Turizm, Basın-Yayın ve Spor alanlarında İşbirliği Çerçeve Anlaşması taslakları müzakere safhasındadır.

2008 Ocak ayında yürürlüğe giren Vize Muafiyet Anlaşması çerçevesinde, iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak turizm amaçlı seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır.

Üst düzey ziyaretler çerçevesinde, dönemin Paraguay Dışişleri Bakanı Leila Rachid’in 2006 yılı Mart ayında ülkemize yaptığı ziyaretin ardından, dönemin Dışişleri Bakanı Alejandro Hamed Franco'nun 2009 Mart ayında ülkemizi ziyareti önemli bir gelişme teşkil etmiştir. Bakan Franco Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Ankara’da resmi temaslarda bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle İkili Ticari İşbirliği Anlaşması imzalanmış olup, onay süreci devam etmektedir.

2015 yılının ilk 11 aylık döneminde Paraguay’la ikili ticaretimiz yaklaşık 153 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir (ihracatımız 15 milyon, ithalatımız 138 milyon).  Ticarete konu olan başlıca ürünler, mısır, tütün ve tütün mamülleri, makine ve ulaşım araçları ile metal eşyalardır.

Paraguay’da başkent Asuncion’da ve Ciudad del Este kentinde olmak üzere iki Fahri Konsolosluğumuz mevcuttur.