Türkiye Cumhuriyeti

Buenos Aires Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Uruguay İkili İlişkiler, 19.02.2016

Uruguay İkili İlişkiler  

Uruguay ile aramızda 1929 yılında imzalanmış bir Dostluk Anlaşması bulunmaktadır. 30 Nisan 2009’da Dostluk ve İşbirliği Anlaşması imzalanmış olup, onay süreci devam etmektedir.  

İki ülke arasında vatandaşlara karşılıklı vize muafiyeti öngören anlaşma 1996 yılında imzalanmıştır. Buna göre her iki ülke vatandaşları turizm amaçlı seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır.

İki ülke arasında Ticari ve Ekonomik İşbirliği, Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki, Uyuşturucu ve Psikotrop Madde Kaçakçılığı’yla Mücadelede İşbirliği, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi ve Kültürel ve Bilimsel İşbirliği Anlaşmaları gibi imzalanması öngörülen anlaşma taslakları inceleme safhasındadır.

Ülkemizde mukim bir Uruguay temsilciliği (İstanbul’da bir Başkonsolosluk) açılması, her alandaki ilişkilerimizin ahdi zemine oturtulmasına yönelik anlaşmalar imzalanması ve parlamentolararası ilişkilerin karşılıklı dostluk grupları yoluyla daha da geliştirilmesi için çalışılmaktadır. Her iki ülkenin Parlamentolarında karşılıklı olarak Dostluk Grupları mevcuttur.

Uruguay ile çok taraflı diplomaside yakın ilişkiler tesis edilmiştir. Çeşitli uluslararası forumlarda adaylıklarımızın karşılıklı desteklenmesi hususunda işbirliğimiz mevcuttur. 

2015 yılının ilk 11 aylık döneminde Uruguay’la ikili ticaretimiz yaklaşık 178 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir (ihracatımız 42 milyon, ithalatımız 136 milyon). Uruguay’ın Türkiye’ye geleneksel ihraç kalemleri olan deri ve deri mamulleri, selüloz, buğday, yağlı tohumlar ve yüne 2010 yılında canlı hayvan kalemi de eklenmiştir.  Türkiye’nin Uruguay’a ihracatı ise meyveler, kabuklu yemişler, tekstil ürünleri, baklagiller, tütün, organik kimyasal ürünler, mermer-taş, cam, elektrikli ev ve mutfak aletleri, demir-çelik ürünleri ve oto yedek parçalarından oluşmaktadır.         

Çok az sayıda vatandaşımızın ikamet ettiği Uruguay’ın başkenti Montevideo’da Fahri Konsolosluğumuz bulunmaktadır.